Aktivní vyhledávání ryb.









Při pročítání různých článků v rybářských časopisech a v diskuzích na internetu, jsem se několikrát setkal s tzv. „aktivním“ vyhledáváním“ ryb. Pisatel zde většinou píše, jak chodí kolem vody, snaží se rozpoznat „horká“ místa, a tam záhy s větším či menším úspěchem loví ryby.
 
Já, zvyklý chytat na větších plochách a na takových „nijakých“ vodách jsem se takovému jednání spíš divil a považoval je za něco nadpřirozeného a přiřazoval jsem to k dalšímu mýtu, kterých jsou v rybařině spousty. O to větší byla moje radost, když jsem si tuto techniku úspěšně vyzkoušel i na vlastní kůži.
 
Vybaven, na kostičky nakrájeným krajíčkem chleba jsem se tentokrát vydal na neznámý a mnou zatím neprozkoumaný úsek mojí oblíbené říčky. Po důkladném prozkoumání na mapách na internetu, jsem usoudil, že by tam lovit šlo, i když jsem si nebyl jistý hloubkou a množstvím vody na daném místě. Taky jsem se celou cestu modlil, aby na přilehlém poli, které jsem musel překonat, nebyla dvoumetrová kukuřice nebo pole se slunečnicí. Naštěstí nebylo, i když probojovat se polem vzrostlé řepky taky nebylo úplně snadné. Ještě, že na ryby chodím zásadně v dlouhých kalhotech, protože jinak bych jen těžko prošel. Stvoly řepky jsou dost tvrdé a suché lusky plné řepkových semínek jsou poměrně ostré.
Mapy nelhaly a říčka byla v mém vytipovaném místě opravdu chytatelná. A řekl bych přímo luxusně. Dokonce jsem našel i pár míst, která by se dala považovat za rybářský flíček. Tráva byla na těch místech podezřele zmačkaná, ale nechtělo se mi věřit, že by někdo tohle místo znal. I když místní domorodci asi vědí, že „tady ryby jsou“. Trošku mě to zklamalo, doufal jsem totiž, že tohle bude jen moje království a že tady si konečně odpočinu od pejskařů, mamin s kočárkama a otravné cyklostezky. Ale určitě to bude lepší než na asi 250 metrů vzdáleném místním kaprodromu plném aut, lidí, rybářů boilisáku, pípáků, grilů, stanů a hromad odpadků.
 
Vzal jsem si s sebou opět jen feederový proutek s tou nejobyčejnější průběžnou montáží, která se mi při feederové šoulačce opravdu osvědčila. Když jsem dorazil na první místo, tak jsem se chvíli snažil nejdřív „číst“ vodu, než bezhlavě nahodím a případně si vyplaším najeté ryby. Voda byla po dešti zakalená, takže oční kontakt s rybou nebyl možný. Tak jsem se snažil najít bublinky či vír vzniklý ocasní ploutví na hladině. Nic takového jsem ale neviděl, tak jsem ani nenahazoval a šel rovnou na další místo. Sednul jsem si na zem na krabičku s rybářskou bižutérií. Podle všeho jsem při nákupu této krabičky měl šťastnou ruku, protože i mých 115kg udržela bez jakýchkoliv problému a nedovolila, abych si rozsedl splávky. Pro příště jsem si ale slíbil, že na příští šoulačku už si vezmu k vodě maličkou rozkládací židličku, kterou nosím přicvaknutou na tašce přes rameno a stačí jen položit tašku na zem a posadit se.
 
Na hladině se objevovaly na různých místech větší bubliny. Bahno. Myslel jsem si. Ale nebylo to tak. Nahodil jsem asi půl metru před unikající bublinky, co kdyby to nebylo bahno, že¨? A najednou pozvolný ohyb špice. Lehce jsem přisekl, ale háček s nástrahou jen pročísnul vodu. Ale ryba to určitě byla, protože vytahujícím vlascem jsem jí asi lehce přizvedl a na hladině se udělal vír, za který by se nemusel stydět ani mírový kapřík! Několikrát jsem nahodil, ale ryby o kostičku chleba, který se vznášel asi 15 centimetrů nade dnem, nejevily zájem. Tak jsem si řekl, že když se přehrabují ve dně, tak bude nejlepší, když bude nástraha na dně, nebo jen těsně nade dnem. Tak jsem asi dva centimetry pod háček připevnil broček , který kostičku chleba udrží na dně. Ještě několikrát jsem nahodil a po několika neúspěšných zásecích a jedné spadlé rybě jsem vytáhl krásného šupinatého kapříka. Na dvoumetrové říčce opravdu krásná bitva. Brzda navijáku od pana Shimana však funguje bezchybně a tak jsem o žádnou rybu už dlouho nepřišel. Ono se říká, že naviják nechytá a že rybám je jedno jestli máte naviják za 300kč a nebo za 5000kč ,ale postupně přicházím na to , že kvalitní výbava je opravdu nutnost.
Protože se bubliny tvořily i po zdolání kapříka, tak jsem se nikam nestěhoval, jak mám po zdolání ryby zvykem. Vytáhl jsem ještě krásného perlína. Krásná, zdravá a nádherně vybarvená ryba. Když bublání i záběry ustaly, přesunul jsem se dolů po proudu. Tak jsem však už žádné použitelné místo pro 3 metrový prut nenašel a tak jsem kolem svého úspěšného místa prošel hledat lepší flek proti proudu. Zastavil jsem na rovném, dobře přístupném úseku,ale po prozkoumaní hladiny jsem nikde neviděl žádnou rybí aktivitu neviděl a tak jsem šel dál proti proudu. Přes kopřivy jsem u protějšího břehu zahlédl rybí hřbet, jak se tam kapřík vrtal v bahně. Tak jsem ušel ještě pár kroků proti proudu a nahodil co nejtišeji po proudu nad místo, kde kapřík přeorával břeh. Záběr přišel prakticky okamžitě a další krásny souboj doprovázený vrčící brzdou navijáku byl na světě.
 
Při průzkumu loviště na mapě jsem věděl, že nějakých 300 metrů proti proudu je most, za kterým je takové větší očko, a to je jak známo, vždycky horké místo. Přes spoustu kopřiv, ze kterých vylétávala mračna komárů, jsem se nakonec k místu dostal a stálo to za to. Místo jak stvořené pro tlouští osádku. Byl jsem si téměř jistý, že tam tloušti budou. Po několika náhozech se však nic moc nedělo, i když jsem viděl a slyšel, že ryby tu jsou. Proč ale tloušti neberou, jsem nevěděl. Po zkušenostech z jiného úseku a lovu tloušťů jsem usoudil, že tloušti mají radši nástrahu, která se vznáší ve sloupci. Tak jsem sundal broček , který byl u háčku a záběr se dostavil prakticky okamžitě. Po asi 6-tém prázdném záseku, kdy jsem si řekl, že už toho bylo dost, jsem navázal větší háček a hned na první nához tam byl krásný tloušť 39cm dlouhý. Ale i přesto jsem dobrou polovinu záběrů sekal do prázdna. To musím ještě, jak se říká, „vychytat“ Po chvíli jsem na místě ještě chytl jedno kapří miminko, ale to už bylo na předposlední kostičku chlebové kůrky, co jsem měl s sebou. Tak jsem napíchl poslední kostičku a následoval během minuty krásný tlouští záběr, který skončil opět zásekem do prázdna.
 
Lov tím pro mě tento den skončil, ale rozhodně ne smutně. Takové krásné rybářské odpoledne, to jsou přesně ty okamžiky, které mě budou hřát u srdce, až bude v zimě vše schováno pod ledovým příkrovem. Aktivní vyhledávání ryb opravdu funguje a věřím, že kdybych lovil na těch místech, na kterých jsem žádnou rybí aktivitu neviděl, tak budu bez záběru. Nebo alespoň tomu věřit chci. Všem, kdo chodí chytat na písáky a už ho nebaví hodiny dřepět a hypnotizovat policajta, bych tento způsob lovu doporučil. Jasně, není to na plnění mrazáku, ale o to nám rybářům přeci nejde. Na ryby chodíme proto, abychom si zachytali a ne pro maso. Pro maso se chodí do masny!!!
 
Závěrem bych touto cestou rád poprosil zkušené lovce, jestli by mi mohli poradit, proč se mi nepovedlo dobrých 50% záběrů proměnit v zaseknutou rybu? Průběžná montáž, 15 cm návazec, 8ka háček, olůvko 8g s obratlíkem. Menší říčka a plovoucí kostička chleba. Nevím, jestli při záseku to olůvko nevyrazí háček rybě z tlamky. Nebo jestli to byl moc malý háček a chleba nešel pak proseknout? Díky za případné návrhy…
Kruan

 

Komentář ke článku (3)

Feederová šoulačka II

Tropické počasí v České republice kulminuje, mračna komárů zahalují skoro celou republiku, poloprázdná benzinová nádrž, únava z tepla. Ne. Nic z toho mě nemůže odradit a stejně jsem v neděli kolem půl sedmé vyrazil na svou oblíbenou říčku. Je lemována vysokými habry a jasany, které tvoří nad hladinou jakýsi tunel, který skýtá stín a chládek. V sáčku v kapse se tetelí jeden nakrájený gumový rohlík, krajíc tvrdšího chleba a na provnadění asi dvě hrsti rozmražené kukuřičky. Zapomenuté třešně v kapse rybářské vestičky jsou už v téměř kapalném stavu a tak je házím do kopřiv. Sestavím feederový proutek a protože budu chytat na plovoucí nástrahu, tak zkrátím návazec na přibližně 15 cm. Na první nához kostičky rohlíku ihned záběr a už jsem odháčkovával pěkného tlouště. Tak to začíná pěkně, říkal jsem si nahlas.

Na několika dalších místech jsem tahal plotice a pěkné perlíny a tak jsem šel dál po lesní cestě směrem dolů po proudu na svůj osvědčený flek. A opět nezklamal. Nejdříve jsem hodil asi 20 zrnek kukuřičky a hned jsem napíchnul rohlíček , který jsem lehounkým zhoupnutím "usadil"  do provnaděného místa. Záběr na sebe nenechal dlouho čekat. Brzda kvičí a kapřík se pere jako o život. Krásný šupináč násadové velikosti. Takovým říkám "eurokapr". Na místě jsem ještě vytáhl krásného tlouště a moc pěkného karase. Protože aktivita ryb ustávala, tak jsem se rozhodl pro další změnu místa, ale na svůj "flíček" jsem se ještě chtěl vrátit, takže hrstička kukuřičky už letěla do vody. Potichu jsem se přesunul o asi 25 m níž po proudu a ve zúženém místě, kde je větší proud a hloubka , jsem čekal tlouště. Po pár náhozech a neúspěšných zásecích se špice mého proutku ohnula do pořádného oblouku a jemně seřízená brzda Shimana začala kvílet jak šílená. To je kapr! A bude asi pěkný! Brzdu neutahuju, ale jen palcem brzdím zběsilý únik, opírám se opravdu plnou siloudo prutu  a modlím se aby 0.20-ka vlasec vydržela ten nápor. V proutku to praskalo jak ve staré římské galéře a vlasec zvonil na samé hranici možnosti materiálu. Po chvíli jsem kapříka dostal na dosah mého 3metrového plavačkového podběráku. Moc pěkný a opravdu bojovný kapřík, bez dvou centimetrů půl metru. Je to opravdu zážitek, když zaseknete takového "divočáka" na vzdálenost cca 2 m a musíte ho udržet, aby vám nezajel do větví, kterých je na této říčce požehnaně.

Po návratu na svoje nakrmené místo, jsem ještě chytil Jelce  a jednoho moc pěkného lysce, ale výhoda šera a stínu lesa se nyní stala nevýhodou, neboť jsem přestával oranžovou špici feederu vidět a tak jsem zabalil věci ( vlastně sebral pytlík s rohlíkem a podběrák) a frčel jsem s velmi spokojeným výrazem k domovu. Byla to zase jedna moc krásná šoulačka.

Moc děkuji svatému Petrovi za tento den…

P.S. Prosím zkušenější Jelcolovce, aby mi pomohli s identifikací. Ta fotografie ve spodní řadě uprostřed. Tloušť to není a Jesen podle mě také ne. Je to Proudník ? Nebo maličkej Amur ? Nebo co to vlastně je za rybu ?

 

Komentář ke článku (3)

Víkendová "ne"rybačka

Víkendová rybačka se bohužel nekonala. O víkendu jsem se k vodě dostal maximálně u umyvadla v koupelně. Jediné rybařské zážitky, které jsem o víkendu měl, bylo čtení článku v časopisu Kajman. Hlavně ty od pana Václava Turka. Je to opravdu rybář "srdcař" a umí všechno moc pěkně barvitě popsat.  Pokud je dole pod článkem jeho podpis, tak je kvalitní počtení zaručeno. Ale zase jsem si udelal trošku radosti a koupil jsem si v jednom malém krámku pár žlutých twistříků, menší jigové hlavičky, wolframová lanka a pár kapkových olůvek s obratlíčky na moje feederové šoulačky kolem říček, protože při tomto specifickém lovu v neprostupné džungli stromů, keřů, kopřiv a vodě plné větví a kořenů je spotřeba olůvek a háčku poměrně vysoká.

Už se zase moc těším, až olůvko s malým žblunknutím zmizí pod vodou,  já nápnu vlasec a s očekáváním záběru budu dřepět schovaný za stromem odhanějíc mračna komarů dosedající na nohy a ruce, ve snaze si ze mě udělat mobilní transfůzní stanici.

Komentář ke článku (0)

Třešňovačka Tloušťová..

Nene. Nejedná se o exotické jméno potomka našich celebrit. Jedná se o lov Tloušťů na třešně. Spousta z Vás tento způsob už dávno zná a určitě už dlouhá léta používá. Pro mě to však byla premiéra této zvláštní nástrahy. Začalo to nudným odpoledním nákupem v místním Lidlu. Když jsem procházel kolem regálů s ovocem a zeleninou, tak mi okamžite padla do oka krabička plná tmavě červených třešní. Už teda měly to nejlepší za sebou, ale i tak mě hnedka napadli tloušťi.  Ani nevím čím mě tato krásná ryba tak očarovala. Je to pro mě momentálně po Línovi  naše nejkrásnější ryba.

Mimochodem taky Vás při procházení mezi regály v obchoďáku spíš zajímá, jestli by na "to" braly ryby, než to, kolik to stoji a jestli by "to" chutnalo mě samotnému ? :-) Já se takle přistihnu nespočetněkrát. Občas i nahlas a žena pak oprávněně uvažuje o mé normálnosti. Ale zpět k "třešňovačce". :)

Po příjezdu domů a nacpání celého nákupu do lednice jsem něco málo slupnul a už jsem přemýšlel jak budu třešně napichovat na háček a duchem jsem se šoulal kolem svojí oblíbené říčky.  Zvolil jsem trošku jiný úsek než při předchozím lovu. Kdo by chtěl chytat stále na stejném místě že? Po pár kilometrech už jsem parkoval u polní cesty, sestavil feeder, navlékl malé průběžné olůvko, uvázal háček (který , jak jsem později zjistil byl žalostně malý, ale to jsem jako třešněmi nepolíbeny rybář zátím nevěděl) a nakonec umotal z leukoplasti zarážku ve vzdálenosti asi 20 cm od háčku. Sestavil podběráček, do kapsy dal kousek chleba (co kdyby ty třešně nefungovaly, že ? ) a do větší kapsy na tašce nasypal ty tmavě červené kuličky, kterým jsem opravdu nevěřil.

Když jsem dorazil k úseku říčky, který jsem si vybral podle mapy, tak jsem byl trošku zklamán. Tady bych se nevešel ani s kratkým proutkem a splávečkem, natož s 3,5 metrovým feederem. Po prvnich 100 metrech jsem konečně našel místo, kde by snad šlo nahodit. Napíchnu třešeň a už to letělo...na strom. Paráda. Naštěstí byla větev poměrně pružná, takže se mi nakonec podařilo sestavu dostat ze stromu dolů, ale místo bylo na dobro rozplašené. Na dalším místě jsem si dal pozor na větve nad vodou a konečně jsem nahodil do větví. Ano. Správně. I druhý nához nedopadl do vody. Na třeti pokus, na třetím místě, jsem konečně "trefil vodu". Po zhruba 20ti vteřinách se zaklepala špička a potom přihnula. Následoval zásek a zdolávačka prvního krásného přibližně 40cm dlouhého tlouště. Ono to snad vážně funguje !!! Potom jsem ještě několikrát změnil místo a prošel zhruba 500metrů tam a zpět a chytl na třešně ještě další krásné tlouště. Třešeň jsem nastražoval buďto celou, v puse vypeckovanou, a nebo jsem odkousl z třešně jen polovinu a druhou jsem slupnul sám. Dva největší kusy, jak bývá zvykem, jsem na břeh bohužel nedostal. Ale to k lovu patří. Taky jsem několik krásných zaběrů neproměnil. Dávám to za vinu výběru příliš malého háčku. Ona, ta třešeň už je poměrně velká nástraha a tloušťova tlamka je taky pěkná "morda", takže není třeba nějak zbytečně chodit do malých rozměrů háčků.

Odcházel jsem od ryb skutečne spokojen, že tloušti na třešeň není jen pověra a opravdu funguje. Všem, kdo tento způsob lovu je nevyzkoušeli, ho vřele doporučuji.

Komentář ke článku (7)

Feederová šoulačka I

Bylo úterý, sluníčko svítilo a manželka usoudila, že jsem stejně duchem někde úplně jinde, tak se mě jen zeptala "V kolik se vrátíš". Tak jsem si to spočítal a nahlásil cca 19tou hodinu a hned jsem vyrazil. Narychlo rozmrazil malý pytlíček vařené pšenice a nakrájel krajíc tvrdšího chleba na kostičky všech velikostí. Za přibližně 10 minut už moje italská plechová milenka couvala z garáže na ulici. Na zadním sedadle ležela jen malá příruční taška s "cajkem", plavačkový podběrák na 3,0 m dlouhé teleskopické tyči (tu jsem si spíchnul ze starého 5,0 m teleskopu Eurocor) a můj feederovací proutek zhruba střední tvrdosti s měkkou špicí.

Za nekonečných 10 minut jsem už brzdil kousek od mojí nově oblíbené říčky. Smontoval jsem rychle podběrák, nasadil kšiltovku (bohužel ne MRKovou), na krk si pověsil vyprošťovač háčků a do kapes si nacpal telefon, repelent, pšenici a pytlíček s chlebovými kostičkami. Z kapsy jsem rychle vyštrachal propisku a zapsal příchod, přes rameno hodil tašku a už už jsem zamykal auto.

Po krátké procházce jsem zastavil na lesní cestě pár metrů od mého budoucího a jak jsem doufal úspěšného místečka. Sestavil jsem proutek, protáhl 0,20 mm vlasec snad miliónem oček (několikrát se mi vysmeknul z rukou  ) a na konec navázal 10ku háček. Aby mě kostička chleba držela pěkně u dna a neodnášel jí proud, tak jsem cca 15 cm od háčku nacvaknul 3 bročky. Během navazování jsem se musel namazat repelentem, neboť v tom lese je tolik komárů, že kdybych neměl v kapse pšenici a chleba, tak mě snad odnesou 

S největší opatrností a tichostí jsem se připlížil ke břehu a co nejnenápadněji jsem se posadil na zem poblíž většího stromu. Podběrák jsem položil pěkně vedle sebe  a hodil kostičku zhruba 5 metrů po proudu , kde jsem v pomyslném korytě očekával výskyt ryb. Feederový prut jsem držel jen v rukách a je až neuvěřitelné, jak potom cítíte i naražení mouchy do vlasce nebo prutu.  Netrvalo dlouho a přišel krásný pomalý záběr. Po záseku se pěkně rozjela brzda a "byl tam". Protože jsem chytal na malé říčce, tak jsem nechtěl hned první rybou vše rozplašit a tak jsem se snažil rybu unavit pod hladinou a k hladině ji dostat až těsně před podebráním. To se povedlo a za chvíli se už kapřík mrskal v podběráku. Abych se přiznal , tak jsem vůbec netušil , že na takové malé vodě kapříci jsou. Po asi 15 minutách se celá "akce" opakovala a další kapřík se mrskal v podběráku.

Místo jsem lehce prohodil pšenicí a šel jsem zkusit další místo. Na dalším "fleku" se nic moc nedělo a tak jsem se posunul až k železničnímu mostu opodál. Při průchodu pod dráty jsem si dával pozor na špičku prutu, aby mířila k zemi :) Hned za mostem jsem se opatrně přiblížil ke břehu a nahodil chlebík do proudu pod převislé větve. Skoro okamžitě tam "visel" malý, cca 25 cm velký Tloušť. Po pár minutách jsem na místě dostal ještě pěkného Karase. Za tu dobu co jsem tam seděl, tak 2x projel v plné rychlosti vlak. Most je ocelový a kdo neseděl pod ocelovým mostem, když přes něj v plné rychlostí jede vlak, tak neví, o co přichází. Randál téměř neuvěřitelný. Po cca 45 minutách jsem si řekl, že moje úspěšné místo už bude zase v klidu a tak jsem se vrátil na první místo.

Zahlédl jsem, jak se pár metrů proti proudu zavlnila voda a vytušil jsem Tloušťě a tak jsem nahodil proti proudu kostičku chleba. Netrvalo ani 5 minut a přišel pěkný záběr a ještě hezčí souboj. Nádherné válcovité tělo bojovalo ze všech sil. Byl to můj zatím osobni rekord. Tloušť měřil krásných 46 cm ! Po asi 20ti minutách jsem dostal ještě jednoho "divočáka" ale to už se sedmá hodina kvapem blížila a tak jsem balil "fidlátka" a ujížděl k domovu.

Feederová šoulačka mě opravdu nadchla. Je až s podivem, že není potřeba tahat s sebou kýbl krmení a chytat na několik prutů a člověk si za pár hodin užije rybařinu jak nikdy. Základem všeho ale je, aby na dané vodě nějaké ryby byly :)

 

Komentář ke článku (1)